Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023

Ήττα στις λεπτομέρειες οι Έφηβοι, συνέχεια με νέα ευρεία νίκη οι Παίδες του Ηρακλή

Συνεχίστηκαν το προηγούμενο Σαββατοκύριακο τα αναπτυξιακά πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΗ, με το Εφηβικό τμήμα της Γ.Ε.Π. Ηρακλής να γνωρίζει σκληρή ήττα στις λεπτομέρειες και το Παιδικό τμήμα της ομάδας της πόλης μας να πανηγυρίζει μία ακόμη ευρεία επικράτηση.

Αρχικά το Σάββατο, οι Έφηβοι του Ηρακλή φιλοξένησαν για την 2η αγωνιστική της Α' Κατηγορίας της ΕΣΚΑΗ την ομάδα της Παναχαϊκής Γ.Ε., όπου σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων, οι αθλητές του Σάκη Διαμαντόπουλου έφτασαν πολύ κοντά σε μία μεγάλη νίκη όταν δύο λεπτά πριν από την λήξη βρέθηκαν στο +9, προηγούμενοι με 59-50. Όμως τα αλλεπάλληλα λάθη και ο εφησυχασμός από την πλευρά των πράσινων, καθώς και η ευστοχία και η πίστη στην ανατροπή από την πλευρά των φιλοξενούμενων, έγειραν την πλάστιγγα προς την ομάδα της Πάτρας, οι παίκτες της οποίας ευστόχησαν σε 3 τρίποντα στις τελευταίες 5 επιθέσεις.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 28-29, 48-44, 61-63.

Γ.Ε.Π. ΗΡΑΚΛΗΣ (Διαμαντόπουλος): Κουρέας Σπ. 11, Τσεπενέκας 3(1), Σπηλιόπουλος, Καραλής 18(2), Βουρλούμης, Κοτσιλίμπας 19(3), Λαϊνόπουλος 2, Νιπεργιάλης, Πλατανίτης 6, Πετρόπουλος 2.

Εν συνεχεία την Κυριακή, οι Παίδες της ομάδας μας πραγματοποίησαν μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση επικρατώντας χωρίς να αντιμετωπίσουν καμία δυσκολία με σκορ 15-79 απέναντι στη Β' Παιδική ομάδα του Κόροιβου Αμαλιάδας για τη 2η αγωνιστική της Β' Κατηγορίας της ΕΣΚΑΗ, συνεχίζοντας έτσι στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 2-28, 9-45, 14-63, 15-79.

Γ.Ε.Π. ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκίπης Κ.): Σκίπης Μ. 7(1), Πετρόπουλος Δ. 5(1), Χάρδας 6, Τσεπενέκας 22, Μπουρλούμης 2, Νιπεργιάλης 8, Πλατανίτης 6, Χατζηδάκης 4, Σπηλιόπουλος 2, Χριστοδουλόπουλος 4, Βεργής 6, Βασιλόπουλος 7.